شرکت آکام، با مطالعه و تحقیق بر روی قطارهای هوشمند سیستمی را طراحی و تولید نموده است که می تواند نقش مؤثری در افزایش راندمان ناوگان حمل ونقل ریلی داشته و هزینه های مربوط به نگهداری را به شکل چشمگیری کاهش دهد. ماژول مانیتورینگ هوشمند آکام شامل سه بخش دیوایس، سرویس های Cloud (IWS) و پنل مدیریتی می باشد.

نصب و راه اندازی تجهیزات سخت افزاری سیستم بر روی واگن ها و در موقعیت های مد نظر انجام می شود و دیتای سنسورها و ماژول ها در بستر ارتباطی مستقل از طریق سرویس های Cloud (IWS) انتقال می یابد.

پنل جامع مدیریتی آکام (Dashboard) در بستر وب ارائه شده و قابلیت کنترل و مانیتورینگ تمام دیوایس هایی که در شبکه پایین دستی موجود است را دارد. در این پنل می توان سطوح دسترسی مختلف برای افراد تعیین شود، به طوری که پس از احراز هویت و ورود به سیستم امکان استفاده از قابلیت های مختلف آن با توجه به سطح دسترسی میسر می گردد.

بخشی از قابلیت های پنل مدیریتی

 • بر روی پنل مدیریتی با ورود به ماژول GIS موقعیت واگن های هر قطار به صورت گرافیکال بر روی نقشه مشخص می گردد.

 • از دیگر ویژگی های پنل مدیریتی، قابلیت نمایش مسیر حرکت واگن های قطار و نمایش Fault های سیستم می باشد.

 • در صورت بروز هر رخدادی در سیستم از جمله تغییر وضعیت، پایان بارگیری واگن، رسیدن به مقصد، قطع اتصال واگن ها و… به صورت Real time در بخش آلارم نمایش داده می شود و می توان آلارم های مختلف در این زمینه بر روی پنل تعریف کرد.

در صورت خاموش بودن سیستم، یا بسته شدن پنل، آلارم ها و رخداد های دیگر به صورت Notification به سیستم عامل کاربر اعلام و کاربر از رخدادهای سیستم مطلع می گردد.

 • سرویس ارائه شده قابلیت ارسال آلارم های سیستم از طریق پیامک را نیز دارا می باشد.

 • بر روی این پنل کاربر قابلیت Config، برنامه ریزی و تعریف انواع سناریوهای مختلف از جمله تعریف زمان شروع و پایان حرکت قطار ها، تعریف زمان و نوع بارگیری و تخلیه واگن و…. را دارد.

راه کار اول استفاده از یک شبکه سنسوری بی سیم برای برقراری ارتباط کنترلر نصب شده در ایستگاه با واگن ها می باشد. این روش یک راه حل برای دستگاه های هوشمند بر پایه باتری است که نیاز به برقراری ارتباط در مسافت های طولانی یا در مکان های دورافتاده دارند. برای نصب و راه اندازی سیستم اندازه گیری مبتنی بر شبکه وایرلس ابتدا باید این پوشش شبکه را ایجاد کرد. یعنی نیاز است کنترلر ها در ایستگاه ها نصب شوند. هر واگن تا فاصله ۵۰۰ متری نسبت به شبکه قادر به ارسال دیتای سنسورها می باشد. پس از ایجاد پوشش شبکه و قرار گیری هر واگن در رنج شبکه وایرلس دیتای سنسورها بر روی این بستر امکان پذیر است. مصرف باتری در این راه کار بسیار کم است. در نهایت کاربر قادر به مانیتورینگ و کنترل فرآیند از طریق اپلیکیشن می باشد.

در راه کار دوم بر روی هر واگن یک کنترلر جهت جمع آوری دیتای سنسورها نصب می شود، و انتقال دیتای سنسورها به صورت لحظه ای می باشد. در این روش برای تأمین انرژی از سولار استفاده می شود. برای این منظور بردهای الکترونیکی با هزینه مناسب برای جمع آوری دیتای هر واگن طراحی شده است.

.

.

.

.

     از جمله قابلیت های این ماژول شامل موارد زیر می باشد:

 • مانیتورینگ موقعیت و ردیابی واگن ها در سیستم

 • تشخیص وجود و یا عدم وجود بار در هر واگن به واسطه امواج مافوق صوت

 • تشخیص اتصال و یا جدا بودن واگن ها از هم در محل اتصال دو واگن

 • قابلیت مانیتورینگ و تشخیص توقف و حرکت هر واگن

مزایای سیستم پیشنهادی آکام:

 • ارائه یک کنترلر با نصب و راه اندازی و سرویس آسان

 • پیاده سازی یک شبکه وایرلس واگن به واسطه سنسورهای هوشمند

 • ارائه یک پلتفرم ایمن جهت مانیتورینگ دیوایس هایی با برندهای مختلف

 • قابلیت مانیتورینگ رخدادها در صورت وجود نقص در سیستم و یا عملکرد سنسور

جهت دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید!